Merhaba suanda kirada oturdugum evde ev sahibi tum apartmanin sahibi kirada 770 yapildi ancak odemede elden kapici araciligiyla yapiliyor ve odeme karsiliginda 490 tl lik makbuz kesiliyor bu suc degilmidir

02.03.2013

mustafaerdempol

Soru

1

Cevap

0

Onaylı Cevap

0

Gösterim

380

1 Cevap

Y.Ercan 04.03.2013

268 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile işyeri ve kiralama işlemlerinde yapılacak tahsilat ve ödemelerin banka veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsikine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin bu kiraları finans kurumları veya posta idareleri aracılığı ile tevsik etmesi gerekiyor.

213 sayılı VUK Mükerrer 355.maddede;

''Tahsilat ve ödemelerini banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğuna uymayan mükelleflerden her birine, her bir işlem için bu maddeye göre uygulanan cezalardan az olmamak üzere işleme konu tutarın % 5'i nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir.'' denilmektedir.

Konut kiralarında kesilecek bu cezanın muhattapı kiraya veren yani mülk sahibidir.

Konunun bir diğer boyutu ise eksik beyan edilmiş olan gayrimenkul sermaye iradı geliri vergi ziyaıdır. Bu konu ise başlı başlına bir sorundur.

Katılıyorum

Katılmıyorum

0

Uzman
Onaylı

Cevap vermek için üye olun

Üye Ol

Üye iseniz giriş yapın

Üye Girişi